Wymiana instalacji wodnej podczas remontu

Sieci wodociągowe są stosunkowo nowe w wielkim schemacie rzeczy, a większość starszych domów została zbudowana bez łazienek, bieżącej wody lub kanalizacji.

Co więcej, ciepło dostarczały otwarte kominki, a nie nowoczesne kotły i inne technologie. Tak więc każda renowacja może wiązać się ze znacznymi ulepszeniami instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych.

W miarę rozwoju nowoczesnych udogodnień (i oczekiwań właścicieli domów) w XX wieku, strefy mycia zostały wpasowane w przestrzenie, które wcześniej służyły jako sypialnie lub szafki, lub zostały dodane poprzez dobudówki – często dość niewygodnie zlokalizowane na parterze.

Dziś łazienki na piętrze są normą. Większość z nas jest zainteresowana dodatkowymi prysznicami, łazienkami i strefami w stylu wetroom. Opisano montaż na stronie https://www.duer.pl/hydraulik/warszawa/.

Dowiedz się więcej: Przewodnik po renowacji domu

Połącz to ze zwiększonymi rozmiarami i złożonością kuchni, nie wspominając o prawie uniwersalnym centralnym ogrzewaniu, i łatwo powiedzieć, dlaczego nastąpił dramatyczny wzrost ilości wymaganej instalacji wodociągowej zarówno w nowych, jak i starych domach. Oto, co należy wziąć pod uwagę, zbliżając się do tej części projektu.

Nie uszkadzaj budynku!

Kiedy masz do czynienia z problemami z hydrauliką lub nową pracą, musisz pomyśleć o wszystkich czynnikach, które mogą mieć wpływ na dom. Wycieki wody mogą spowodować znaczne uszkodzenia domu z epoki i zagrozić postaci, która w pierwszej kolejności przyciągnęła cię do nieruchomości.

Na przykład nie jest dobrym pomysłem instalowanie nowej łazienki bezpośrednio nad pomieszczeniem, w którym znajdują się sufity z cienkiego tynku lub malowane dekoracje. Podobnie, jeśli modernizujesz strefę mokrą, najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym nie ma ważnych oryginalnych detali (takich jak kominek, boazeria lub misterne tynki), chyba że masz pewność, że prace te nie będą przeszkadzać. Wykonuje się takie prace na terenie Ursynowa i innych dzielnic.

Połączenie nowoczesnych okuć z tradycyjnymi projektami może pomóc zachować historię Twojego domu. Ta kabina prysznicowa Lotus Flower firmy Fired Earth może być dostępna w wielu rozmiarach i formatach

Zamienne grzejniki mogą wymagać innego otworu lub połączenia niż obecne przykłady. Ten tradycyjny wiktoriański chromowo-biały grzejnik na ręczniki z Salzburga pochodzi z łazienki na wynos
W szczególności zastanów się, w jaki sposób zamierzasz poprowadzić wszystkie powiązane rury, aby uzyskać praktyczny wynik, który zminimalizuje fizyczne i wizualne uszkodzenia charakteru Twojego domu. Być może zdajesz sobie sprawę, że w przypadku prac wewnętrznych na zabytkowych nieruchomościach może być wymagane pozwolenie na budowę.

Nie powinieneś potrzebować specjalnego pozwolenia, jeśli po prostu wymieniasz wyposażenie i/lub odnawiasz istniejącą kuchnię lub łazienkę. Jeśli jednak integrujesz nową łazienkę, zwiększasz rozmiar jednego z tych pomieszczeń lub wykonujesz jakiekolwiek prace konstrukcyjne, będziesz potrzebować.

Instalacja i wymiana rurociągów i związanych z nimi instalacji (zbiorniki, pompy, kotły itp.) to bardziej szara strefa i generalnie będzie zależeć od stopnia zakłóceń i wpływu na konstrukcję budynku. W każdym razie przed kontynuowaniem należy zawsze zasięgnąć konkretnej porady u lokalnego urzędnika ds. ochrony przyrody.

Należy zachować ostrożność podczas demontażu starych instalacji wodociągowych. Rurociągi należy odwodnić, aby uniknąć wylewania dużych ilości wody (która może być brudna) na wrażliwe części budynku.

Fizyczne usunięcie nadmiarowego materiału może spowodować uszkodzenie otaczającej go tkaniny, więc jeśli nie jest on widoczny, lepiej pozostawić go na miejscu.

Montaż rurociągów

Stare budynki stanowią poważne wyzwanie podczas poszukiwania tras dla usług. Często jest niewiele naturalnych lub wygodnych kanałów, ponieważ takie rzeczy nie musiały być brane pod uwagę podczas budowy domu.

Głównym problemem w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych jest dopasowanie rur zasilających i kanalizacyjnych – należy jednak pamiętać, że wiele nowoczesnych urządzeń wodno-kanalizacyjnych wymaga również okablowania. W rzeczywistości duży projekt prawdopodobnie i tak będzie wiązał się z pracami elektrycznymi i zwykle najlepiej jest, jeśli te dwa aspekty przebiegają równolegle.

Odnowienie rurociągu zazwyczaj wiąże się z całkowitym usunięciem istniejącego systemu i zastąpieniem go nowymi ciągami pod deskami podłogowymi i w ścianach.

Jeśli chodzi o instalację, to Ty i Twój hydraulik powinniście zastanowić się, gdzie będą przebiegać rury i upewnić się, że nie uszkodzą ważnych elementów lub elementów konstrukcyjnych, takich jak tynki, belki czy detale w przyległych pomieszczeniach.

Należy również zadbać o to, aby nowe usługi były łatwo dostępne i usuwalne, ponieważ instalacje hydrauliczne i okablowanie muszą być regularnie konserwowane i okresowo wymieniane. Jeśli masz do czynienia z rurami biegnącymi pod drewnianymi podłogami, zachowaj ostrożność podczas podnoszenia desek.

Unikaj cięcia na belki lub legary, jeśli to możliwe; tam, gdzie trzeba to zrobić, nie nacinaj wierzchołków drewna, ponieważ to znacznie je osłabi – zwykle lepiej jest wiercić otwory przez środek.

W przypadku delikatnych prac, takich jak podnoszenie podłogi dębowej lub wiązowej, należy zatrudnić wykwalifikowanego stolarza, który rozumie zawiłości starych budynków. Tego typu deski są szczególnie trudne do zdejmowania i wymiany bez powodowania uszkodzeń i zwykle pasują tylko na swoje dokładne miejsce.

Jeśli w przyszłości może zajść konieczność ich ponownego nałożenia, przymocuj je śrubami mosiężnymi, a nie gwoździami. Jeśli to możliwe, utwórz włazy, aby ułatwić dostęp do rur i kabli.

Wskazówki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa

Instalacje wodno-kanalizacyjne i grzewcze są wrażliwymi obszarami domu i mogą stanowić znaczne ryzyko zarówno dla nieruchomości, jak i jej mieszkańców, jeśli prace nie są odpowiednio zarządzane i zakończone.

Oto pięć rzeczy do rozważenia:

Kotły gazowe i inne urządzenia zasilane tym paliwem mogą być instalowane i serwisowane wyłącznie przez inżynierów z Rejestru Bezpieczeństwa Gazowego, a alarmy tlenku węgla powinny być zawsze instalowane.
Azbest był często używany wokół rur i instalacji grzewczych od połowy do końca XX wieku. Jeśli podejrzewasz, że jest obecny, zwróć się o pomoc specjalisty , aby go odpowiednio usunąć i zutylizować.
Ołowiane rury wodne są powszechne w starych budynkach, dlatego wskazane może być zbadanie wody pitnej pod kątem zawartości ołowiu.
Aby wykluczyć ryzyko pożaru, przerwij wszelkie prace gorące co najmniej godzinę przed opuszczeniem placu budowy i upewnij się, że obszar jest dokładnie sprawdzony przed zamknięciem.
Upewnij się, że znasz lokalizację głównego kranu. Włączaj i wyłączaj co najmniej raz w roku, aby upewnić się, że działa.
Jeśli nie ma możliwości wykreślenia ścian, na przykład dlatego, że budynek jest wpisany na listę zabytków lub jest to tradycyjna konstrukcja, która nie byłaby odpowiednia (np. listwa i tynk), są opcje. Na przykład rury mogą być ukryte w szafkach lub nieużywanych kominach, albo w skrzynkach w celu utworzenia nowych kanałów serwisowych.

Względy praktyczne
Plastikowa instalacja wodociągowa może być łatwiejsza w obsłudze niż sztywna miedź, ponieważ jest elastyczna i można ją łatwiej przeciągnąć przez legary i wokół przeszkód. W przypadku instalowania nowych rur miedzianych należy pamiętać o ryzyku pożaru podczas używania palników do lutowania połączeń.

Zatrzymaj wszelkie prace gorące co najmniej godzinę przed opuszczeniem terenu i upewnij się, że teren jest dokładnie sprawdzony przed zamknięciem terenu. W obu przypadkach dobre wykonanie jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko powstania nieszczelności.

Kuchnie i łazienki muszą być wentylowane, aby uniknąć problemów z kondensacją. Konieczne będzie zamontowanie wysokowydajnych mechanicznych wentylatorów wyciągowych, które usuwają wilgotne powietrze na zewnątrz. Jeśli to możliwe, staraj się unikać wycinania nowych otworów w zabytkowych murach, aby zaakceptować otwory wentylacyjne – i upewnij się, że wylot nie psuje zewnętrznego wyglądu domu.

Jeśli musisz to zrobić, pamiętaj o wywierceniu otworu od zewnątrz, aby uniknąć uszkodzenia widocznej części ściany. Podobnie rury kanalizacyjne i kanalizacyjne mogą wyglądać inwazyjnie, jeśli znajdują się z przodu Twojej nieruchomości. Ukryte elewacje tylne lub boczne są najlepszym miejscem do wszystkich tych prac.

Warto pamiętać, że kuchnie i łazienki mają ograniczoną żywotność. Zmiany w modzie, technologii i stylu życia właścicieli domów sprawiają, że są one często aktualizowane.

Twój projekt powinien zatem umożliwiać łatwą wymianę, modyfikację lub modernizację w przyszłości. Instalacja wodno-kanalizacyjna i inne usługi również powinny być zdejmowane i łatwo dostępne, gdyby wymagały uwagi.

Utrzymanie i konserwacja

Po zakończeniu prac upewnij się, że masz całą odpowiednią dokumentację i, jeśli to możliwe, sporządź plany lub zrób zdjęcia przedstawiające trasy serwisowe. Wyszczególnij również wszelkie nadmiarowe przewody rurowe, które zostały pozostawione na miejscu.

Poza zasięgiem wzroku i umysłu, konserwację instalacji hydraulicznych i grzewczych można łatwo przeoczyć – dopóki coś nie pójdzie nie tak. Kiedy tak się dzieje, konsekwencje mogą być poważne – i to nie tylko wtedy, gdy woda przelewa się przez sufit.

Źle utrzymane instalacje mogą powodować uporczywe przecieki, co z kolei spowoduje znaczne zawilgocenie, gnicie i uszkodzenia zarówno konstrukcji budynku, jak i wykończeń dekoracyjnych.

Bezzwłocznie naprawiaj przeciekające krany, utrzymuj dobre uszczelnienia wokół wanien i pryszniców oraz zawsze zwracaj uwagę na wszelkie przecieki. Zamontowanie zaworów odcinających na wszystkich rurach zasilających umywalki, WC i wanny oznacza, że ​​dopływ wody można łatwo odciąć lokalnie w przypadku wystąpienia problemu.

Regularne serwisowanie i konserwacja urządzeń gazowych jest niezbędna, ponieważ wadliwe produkty mogą wydzielać tlenek węgla (CO), potencjalnie zagrażający zdrowiu. Należy zainstalować alarmy tlenku węgla (i regularnie testować) oraz zapewnić odpowiednią wentylację wokół urządzeń gazowych lub wszelkich innych form spalania.

Wreszcie, chociaż nie ma prawnego wymogu, aby właściciele domów mieli coroczną kontrolę bezpieczeństwa gazu (chyba że jesteś właścicielem), zawsze radzę, abyś to zrobił.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom