Outsourcing IT –plusy i minusy

92% respondentów popularnego raportu Harvard Business Review uważa, że ​​dzisiejsza transformacja cyfrowa jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlatego nie dziwi fakt, że firmy outsourcingowe IT odgrywają kluczową rolę we wspieraniu cyfrowych innowacji i transformacji w biznesie.

Outsourcing jest kochany przez wiele firm, ale ma też swoich sceptyków lub pesymistów, którzy wolą IT we własnym zakresie. Dla wszystkich innych outsourcing leży gdzieś pośrodku – odpowiedni do niektórych czynności, ale nie do wszystkich.

 

Kultura firmy i transformacja cyfrowa

Od 2020 r. organizacje szybko aktualizują nowe technologie, w tym

  • Usługi w chmurze i w chmurze
  • Robotyka Automatyzacja Procesów
  • Samoobsługowe narzędzia Business Intelligence
  • Wirtualni asystenci i nie tylko

Transformacja cyfrowa ma jednak znacznie szerszą rolę, a aby zmiana była wszechobecna, musi zmienić się także kultura organizacyjna.

Bardziej zwinna firma

Korzystanie z metodyki zwinnego zarządzania projektami pomaga firmom sprostać wyzwaniu tworzenia cyfrowych innowacji, jednocześnie walcząc o rekrutację wewnętrznych specjalistów IT. Zmiana kultury firmy, tak aby opierała się na elastyczności z wielofunkcyjnymi zespołami w modelu hybrydowym, radzi sobie z wyzwaniem kadrowym, ponieważ w pełni uwzględnia dostawców zewnętrznych, takich jak rozwiązania outsourcingu IT.

Alternatywą jest to, że firmy muszą pokazać, że bardziej im zależy, zapewniając więcej świadczeń nastawionych na dobre samopoczucie pracowników, niż zatrudnianie ich we własnym zakresie. Ponadto firmy muszą dostosować się do elastycznego modelu pracy (np. skrócony tydzień pracy). Jednak nawet przy tym, co niektórzy właściciele twierdzą, że są drastyczne, te ruchy nie zawsze są wystarczające. Model hybrydowy i zastosowanie metodyki zwinnego zarządzania projektami wspierają brak wewnętrznych ekspertów technicznych, w tym zewnętrznych „wzmocnień”, czyli freelancerów lub firm zewnętrznych.

Główne trendy w outsourcingu

Według badania Deloitte „ Global Shared Services and Outsourcing Survey Report 2021 ”, firmy najczęściej wybierają outsourcing w obszarach finansów, zasobów ludzkich i technologii informatycznych. Od 2019 roku nastąpił 58% wzrost usług outsourcingowych. Cyfryzacja nie jest jedynym czynnikiem napędzającym ten proces.

Aż 88% firm wskazało, że szuka sposobu na obniżenie kosztów, ale jednocześnie potrzebuje większej efektywności procesów (78%) i wartości biznesowej (63%).

Outsourcing IT: oczekiwania a ryzyko
Dobry
Elastyczność
Firmy outsourcingowe IT skupiają talenty IT, dzięki czemu działają elastycznie, aby przyciągać i zatrzymywać najlepszych specjalistów na rynku. Wykazują również elastyczność jeśli chodzi o modele współpracy (możesz zatrudnić jednego specjalistę, kilku lub cały zespół lub zlecić audyt.

Rozwój organizacyjny
Dzięki outsourcingowi zadań związanych z technologią przedsiębiorstwo może skupić się na rdzeniu swojej działalności. Jednocześnie rośnie, ponieważ adresowany jest obszar innowacji cyfrowych.

Wiedza i nowe narzędzia
Dostawcy zewnętrzni dysponują narzędziami programistycznymi, bibliotekami testowymi i umiejętnościami, które często są niedostępne lub trudno dostępne.

Oszczędności
Oszczędności są istotnym aspektem w kontekście wzrostu cen. Firmy, które zdecydują się na model outsourcingu, mogą zaoszczędzić na kosztach rekrutacji stałej, przygotowania sprzętu, miejsca pracy, szkoleń itp.

Dywersyfikacja lokalizacji
Dywersyfikacja lokalizacji jest istotnym trendem podkreślanym przez sytuację związaną z pandemią. Z pomocą zewnętrznego dostawcy lub kilku dostawców zyskujesz większą pewność realizacji i minimalizujesz ryzyko niepowodzenia.

Innowacje cyfrowe
Innowacje cyfrowe są siłą napędową i celem transformacji cyfrowej. Outsourcing IT pozwala firmom osiągać swoje cele przy wsparciu wyspecjalizowanych programistów, testerów, analityków biznesowych oraz specjalistów Business Intelligence. Innowacje cyfrowe stają się nowym standardem, a firmy, które chcą pozostać konkurencyjne, są tego świadome.

Złe
Outsourcing niesie ze sobą również pewne ryzyka, z których warto mieć świadomość, zanim zdecydujemy się na taki model realizacji projektów informatycznych.

Brak doświadczenia
Wraz ze wzrostem popularności usług outsourcingu IT rośnie liczba firm zajmujących się outsourcingiem oprogramowania. Wiele niedoświadczonych firm w danym obszarze może oferować swoje usługi po konkurencyjnej cenie. Współpracę należy oprzeć na solidnych badaniach, dyskusji i analizie portfolio takiej firmy.

Nieefektywne modele współpracy
Outsourcing sprawdza się, gdy zewnętrzna firma dopasowuje rozwiązanie do Twoich potrzeb – nie odwrotnie. Wnikliwy dostawca powinien przeprowadzić analizę wymagań i zaproponować optymalny model współpracy, a nie taki, w którym wygodnie realizuje projekt.

Brak przejrzystości
Przejrzystość to jeden z fundamentów zwinnej realizacji projektów IT, ale także budowania kultury organizacyjnej. Strona firmowa firmy zewnętrznej powinna prezentować zakres jego oferty, zrealizowane projekty, referencje, doświadczenie, stos technologiczny. To ważne, ale ostatecznie ludzie liczą się najbardziej. Czy ich strona „o nas” jest pusta? Firma nie zadała sobie trudu, aby przedstawić swoich pracowników lub wskazać osoby kontaktowe? W tym miejscu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Niedopasowanie do zespołu
Zewnętrzny dostawca może posiadać wszystkie niezbędne kompetencje i procesy, ale z jakiegoś powodu współpraca z danymi specjalistami nie układa się dobrze. Ryzyko to istnieje również w przypadku rekrutacji wewnętrznej. Załóżmy, że uczestniczysz w procesie weryfikacji kandydata lub dajesz zespołowi możliwość skomentowania Twojego wyboru. W takim przypadku możesz zminimalizować ryzyko włączenia osoby o niepożądanych cechach.

Ostatnie słowa
Nie da się uniknąć zmian i transformacji cyfrowej . Co więcej, nie tylko technologia się zmienia, ponieważ samo jej istnienie zmusza firmy do większej elastyczności w zakresie godzin pracy i pracy zdalnej. Firmy, które borykają się z zatrudnianiem specjalistów IT we własnym zakresie, nie muszą rezygnować ze swoich planów dotyczących innowacji cyfrowych, a zamiast tego mogą angażować partnerów outsourcingu IT, aby pomagali im na każdym kroku.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biznes