Jak często należy iść do ginekologa?

Jednym z najczęstszych pytań ginekologów jest: „Kiedy powinienem iść do ginekologa?” Ludzie często nie są świadomi tego, co może zrobić ginekolog lub jak często muszą się z nim widywać. Odpowiedź będzie zależeć od Twojego wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jak często chcesz odwiedzać swojego ginekologa.

Kiedy powinieneś zacząć chodzić do ginekologa?

Wiek ma duże znaczenie w odpowiedzi na pytanie, jak często należy chodzić do ginekologa. Dzieci zazwyczaj nie muszą chodzić na wizyty u ginekologa przez pierwsze kilka lat swojego życia. Zaleca się, aby pierwsza wizyta odbyła się w wieku 16 lat. Jednak osoby, które stają się aktywne seksualnie przed 16 rokiem życia, mogą skorzystać na wcześniejszej wizycie u ginekologa.

W wieku nastoletnim wizyty są zwykle tylko bardzo krótkimi wizytami u ginekologa, podczas których lekarz odpowiada na pytania pacjenta i omawia ogólny stan zdrowia reprodukcyjnego. Wraz z wiekiem pacjent może skorzystać z dokładniejszych badań. Około 21 roku życia ginekolodzy mogą zacząć zalecać badania miednicy lub wymazy cytologiczne.

Jak często należy chodzić do ginekologa na regularne kontrole?
Od momentu, gdy zaczniesz spotykać się z ginekologiem, ogólna zasada jest taka, że ​​powinieneś odwiedzać swojego ginekologa raz w roku, aż do ukończenia 29 roku życia. Jeśli jesteś w dobrym zdrowiu, możesz przejść do wizyty u swojego ginekologa co drugi rok po 30. roku życia.

Starsze kobiety rzadziej ignorują niepokojące objawy i rzadziej spotykają się z niektórymi schorzeniami ginekologicznymi, więc nie potrzebują tylu wizyt. Jednak nawet po menopauzie nadal dobrze jest iść do ginekologa przynajmniej raz na rok. Mogą pomóc w diagnozowaniu i leczeniu wypadania macicy, nietrzymania moczu i innych problemów, które mogą wystąpić wraz z wiekiem.

Co należy zrobić podczas regularnej wizyty u ginekologa?

Omawiając, jak często należy poddawać się badaniom u ginekologa, należy pamiętać, że nie wszystkie kontrole są takie same. Najbardziej podstawową i istotną częścią kontroli jest po prostu rozmowa z lekarzem na temat problemów zdrowotnych i objawów.

Większość kobiet może również skorzystać z badania ginekologicznego. Jak często należy zdawać egzamin ginekologiczny? Dla osób w wieku poniżej 29 lat zaleca się coroczną. Gdy skończysz 30 lat, możesz przejść na co drugi rok, jeśli jesteś w dobrym zdrowiu i nie próbujesz zajść w ciążę. Ostatnią niezbędną kontrolą jest rozmaz Pap, test przesiewowy, który może wykryć raka szyjki macicy. Nie trzeba tego robić przy każdymEgzamin ginekologa w tokubadaniu kontrolnym. Zamiast tego zaleca się co trzy lata do 29 roku życia, a następnie co pięć lat po 30. roku życia.

Ginekolodzy mogą również wykonać różne badania przesiewowe pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. To, jak często będziesz potrzebować tego testu, zależy od Twojej historii seksualnej. Twój lekarz powinien być w stanie pomóc Ci znaleźć harmonogram badań, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Niektóre kobiety mogą skorzystać na częstych testach, podczas gdy inne mogą ich nie potrzebować przez lata. Niezależnie od twojego statusu seksualnego, twój lekarz może zalecić test na HPV co pięć lat. Jest to niezwykle powszechna choroba przenoszona drogą płciową, która w większości przebiega bezobjawowo i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nieleczona może prowadzić do raka szyjki macicy i innych problemów.

Kiedy należy iść do ginekologa z innych powodów?

Należy pamiętać, że te wytyczne są przeznaczone tylko dla kobiet, które cieszą się dobrym zdrowiem bez podstawowych schorzeń. Oprócz zapewniania regularnych badań profilaktycznych, ginekolodzy mogą również pomóc w przypadku wszelkich potencjalnych schorzeń, które ostatnio zauważyłeś. Jeśli masz jakiekolwiek nietypowe objawy, Twój lekarz może Cię zbadać, wykonać niezbędne badania i zalecić potencjalne sposoby leczenia.

Ginekolog może również pomóc we wczesnych stadiach ciąży. Chociaż nie specjalizują się w opiece prenatalnej, mają duże doświadczenie w sprawach związanych z rozrodem. Możesz omówić z nimi potencjalne obawy i uzyskać pomoc w zajściu w zdrową ciążę.

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć iść do przodu i umówić się na wizytę, nawet jeśli nie czas na regularną kontrolę ginekologa:

Chciałabyś wkrótce zajść w ciążę i mogłabyś skorzystać z porad dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży i chcesz otrzymać potwierdzenie oraz zalecenia dotyczące opieki położniczej.
Nie masz lekarza pierwszego kontaktu, ale chcesz się upewnić, że nie masz do czynienia z żadnymi poważnymi ginekologicznymi problemami zdrowotnymi.
Ostatnio uprawiałeś seks bez zabezpieczenia z niemonogamicznym partnerem i potrzebujesz badań przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową .
Stosunek płciowy jest niewygodny lub występuje krwawienie po stosunku.
Twój cykl menstruacyjny jest nieregularny lub niezwykle ciężki.
Doświadczasz niezwykłego bólu w obrębie miednicy, żołądka lub pochwy zarówno podczas miesiączki, jak i pomiędzy miesiączkami.
Zauważyłeś narośla lub inne nietypowe zmiany wizualne na pochwie lub wokół niej.
Z pochwy wydobywa się dziwny zapach lub nietypowa wydzielina.
Jeśli którekolwiek z powyższych dotyczy Ciebie, dobrym pomysłem może być rozważenie wizyty bez względu na to, kiedy zaplanowana jest kolejna kontrola. Doświadczony ginekolog może cię dokładnie zbadać i omówić problemy zdrowotne, które mogą powodować twój stan.

Wybierz ginekologa, któremu możesz zaufać
Zadbaj o swoje zdrowie, znajdując w pobliżu renomowanego ginekologa https://doktor.waw.pl/ jest wysoko wykwalifikowanym położnikiem/ginekologiem z ponad 30-letnim doświadczeniem. Chętnie pomagamy młodzieży, pacjentkom w okresie menstruacyjnym, okołomenopauzalnym i menopauzalnym. W naszym spokojnym i relaksującym biurze nasz zespół asystuje przy rozmazach cytologicznych, histeroskopii w gabinecie i nie tylko. Aby uzyskać wrażliwą, osobistą opiekę, zadzwoń do nas już dziś.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie