Co to jest empatia?

Empatia to słowo często używane przez wiele osób. Powszechnie wiadomo, że empatia jest dobra, ale nie zawsze jest priorytetem w życiu ludzi.

Czy wiesz, że 98% ludzi ma zdolność współodczuwania z innymi ? Nielicznymi wyjątkami są psychopaci, narcyzowie i socjopaci, którzy są ludźmi, którzy nie są w stanie zrozumieć uczuć i emocji innych ludzi ani odnieść się do nich.

Inne grupy ludzi, które mogą mieć trudności ze zrozumieniem emocji innych ludzi, to osoby ze spektrum autyzmu. Jednak wiele osób uważa, że ​​osoby ze spektrum autyzmu nadal potrafią odnosić się do emocji innych ludzi , chociaż być może nie w tradycyjny sposób.

Podczas gdy znaczna większość populacji jest zdolna do empatii, czasami jej praktyka jest ograniczona. Ale czym jest empatia i dlaczego jest ważna? Z artykułu dowiesz się empatia co to i jakie ma znaczenie w życiu.

Czy można rozwinąć empatię, czy też rodzimy się z pewną dozą? Czy niektórzy ludzie są po prostu naturalnie lepsi w empatii? Czy ćwiczenie empatii naprawdę jest tak ważne, jak niektórzy mówią?

CZYM JEST EMPATIA?

Mówiąc prościej, empatia to zdolność rozumienia rzeczy z perspektywy innej osoby. To umiejętność dzielenia się cudzymi uczuciami i emocjami oraz zrozumienie, dlaczego ma te uczucia.

Wiele znanych osób mówiło o znaczeniu zrozumienia i empatii.

Maya Angelou powiedziała kiedyś: „Myślę, że wszyscy mamy empatię. Możemy nie mieć dość odwagi, by ją okazywać”.

Albert Einstein powiedział: „Pokój nie może być utrzymywany siłą; można go osiągnąć tylko poprzez zrozumienie”.

Były prezydent Barack Obama powiedział: „Największym deficytem, ​​jaki mamy teraz w naszym społeczeństwie i na świecie, jest deficyt empatii. Bardzo potrzebujemy, aby ludzie byli w stanie stanąć w czyimś miejscu i zobaczyć świat ich oczami ”.

Podczas nabożeństwa żałobnego dla pięciu policjantów, którzy stracili życie w Dallas w 2016 roku, były prezydent George W. Bush powiedział: „Najlepiej praktykujemy empatię, wyobrażając sobie życie i okoliczności innych. najgłębsze podziały naszego narodu”.

RÓŻNE RODZAJE EMPATII

Próbując zdefiniować, czym jest empatia, ludzie stworzyli różne kategorie empatii. Według psychologów Daniela Golemana i Paula Ekmana istnieją trzy rodzaje empatii: poznawcza, emocjonalna i współczująca.

Empatia poznawcza. Empatia poznawcza to zdolność rozumienia tego, jak czuje się ktoś inny, i rozumienia, co może myśleć.
Empatia emocjonalna lub empatia afektywna. Empatia emocjonalna odnosi się do umiejętności dzielenia się emocjami innej osoby. Oznaczałoby to, że gdy widzisz kogoś innego, kto jest smutny, czujesz się smutny.
Współczująca empatia lub empatyczna troska. Współczująca empatia ma miejsce wtedy, gdy łączysz uczucia z działaniami. Wykracza poza zrozumienie i odnoszenie się do sytuacji innych ludzi i popycha jednostkę do zrobienia czegoś.
POWIĄZANE : Jak zostać lepszym komunikatorem

DLACZEGO EMPATIA JEST WAŻNA?

Empatia jest ważna w prawie każdym aspekcie codziennego życia. Pozwala nam współczuć innym, nawiązywać relacje z przyjaciółmi, bliskimi, współpracownikami i nieznajomymi, a także ma duży wpływ na świat.

W ŻYCIU OSOBISTYM
W jaki sposób empatia pomaga w życiu osobistym człowieka?

Zdrowe relacje wymagają pielęgnacji, opieki i zrozumienia. Przyjaźń lub związek romantyczny, któremu brakuje empatii i zrozumienia, wkrótce się rozpadnie. Kiedy ludzie myślą tylko o własnych interesach, ucierpią inni ludzie w związkach.

Jeśli jeden z małżonków w małżeństwie zrezygnuje z patrzenia na sprawy z perspektywy drugiego, prawdopodobnie będą mieli problemy małżeńskie. Żadne dwie osoby nigdy nie będą myśleć dokładnie tak samo i żadna dwójka nie będzie miała takich samych doświadczeń. Obie osoby w związku wnoszą własne pomysły, doświadczenia życiowe i zmagania. Bez poświęcania czasu na próby wzajemnego odniesienia się do uczuć i perspektyw, ludzie w związkach prawdopodobnie poczują się niekochani i nie będą się o nie troszczyć.

W ŻYCIU ZAWODOWYM
Na czym polegała empatia w miejscu pracy ?

Dla wielu osób miejsce pracy to miejsce pracy zespołowej. W przypadku rzeczy, które wymagają wysiłku grupowego, niezwykle ważne jest poświęcenie czasu na kontakt ze współpracownikami. Nawet jeśli ludzie nie pracują konkretnie nad jednym projektem, nadal ważne jest, aby dogadać się ze współpracownikami. Posługiwanie się empatią jest istotną częścią płynnej relacji w pracy. Bez tego dużo łatwiej wpaść w spory i nieporozumienia.

Bardzo ważne jest również, aby kierownictwo wykorzystywało empatię. Szefowie, którym brakuje empatii, mogą narażać swoich pracowników na nieuczciwe praktyki. Menedżerowie, którzy nie mają empatii, mogą zmuszać pracowników do pracy poza tym, co jest zdrowe i rozsądne, lub mogą być nadmiernie surowi, gdy pracownik popełni błąd.

Większa empatia w miejscu pracy wiąże się ze zwiększoną wydajnością, zwiększoną sprzedażą i lepszymi zdolnościami przywódczymi.

DLA ŚWIATA
Jak empatia wpływa na świat?

Empatia z perspektywy globalnej jest nieskończenie ważna, zwłaszcza gdy prowadzi do współczucia, warto też poznać odpowiedź na pytanie makiawelizm co to. Ten rodzaj empatii popycha ludzi do nurkowania i pomocy w przypadku poważnych katastrof. Ludzie są gotowi pomóc innym, których nigdy nie spotkali, ponieważ wiedzą, że oni też potrzebowaliby pomocy, gdyby sytuacja się odwróciła.

Bez współczującej empatii świat byłby znacznie mroczniejszym i mniej funkcjonalnym miejscem do życia.

CZY LUDZIE RODZĄ SIĘ Z EMPATIĄ, CZY MOŻNA JEJ NAUCZYĆ?
Chociaż istnieją pewne dowody na to, że zdolność do empatii wywodzi się z predyspozycji genetycznych, prawdą jest również, że empatia jest umiejętnością, którą można zwiększyć lub zmniejszyć.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby ktoś stał się empatyczny, jest szkolenie go jako dzieci. Empatia jest częścią edukacji znanej jako „inteligencja emocjonalna”. Uczenie dzieci myślenia o tym, jak czują się inni ludzie, jest dobrym sposobem pomagania im w rozwijaniu empatii.

Jeśli dziecko rani inne dziecko lub drażni się z nim, warto zapytać je, jak jego zdaniem sprawiło, że to drugie się czuło. Możesz zapytać ich, jak by się czuli, gdyby ktoś potraktował ich w ten sposób. Czy chcieliby, aby ich dokuczać lub zranić? Czy byliby smutni lub źli, gdyby ktoś ich źle potraktował?

Ten sposób myślenia można również wykorzystać do pozytywnych rzeczy. Na przykład dzielenie się jest ważną częścią edukacji małego dziecka. Dzieci często uczą się dzielić, ponieważ lubią, gdy inni się z nimi dzielą. Łatwo jest nauczyć dzieci życzliwego traktowania innych, ponieważ one również chciałyby być traktowane życzliwie.